maslo nakrájané na pečenie

Maslo by malo obsahovať minimálne 80 % mliečneho tuku 📷 Ilustračné foto: Pexels/Felicity Tai

Viera Nemcová
|
06. december 2024

Používate maslo alebo tuk na pečenie? Ktoré je lepšie a kedy sa oplatí použiť jedno alebo druhé?

Ak pravidelne pečiete sladké dobroty, určite ste už stáli pred dilemou, či do cesta primiešať maslo alebo tuk na pečenie? Väčšinou sa používajú samostatne, ale môžete nájsť aj niekoľko receptov, ktoré požadujú ich zmiešanie. Ktorý je potom vhodnejšie použiť a ako sú na tom produkty, ktoré tvrdia, že sú s maslovou príchuťou? Všetko sa dozviete, keď budete čítať ďalej.

Ako funguje tuk, vo všeobecnosti, v sušienkach?

Napríklad pri malých koláčikoch a sušienkach je tuk nositeľom chuťového výsledku. Zmäkčuje cesto, obaľuje molekuly lepku v múke a tie sa ľahko nespájajú a teda nespevňujú hotový výrobok. Dodáva tiež vlhkosť a keď je našľahaný spolu s cukrom, vytvára vzduchové bublinky a nadýchanejšiu štruktúru cesta.

Maslo robí cesto chrumkavejším

Maslo je najobľúbenejšie a najpoužívanejšie práve kvôli jeho lahodnej chuti. Európske maslo má celkom vysoký podiel tuku od 82 až do 85 % obsahu. Malo by to byť minimálne 80 %. Kombinácia tuku a vody v masle z neho robí jedinečnú surovinu. Pri pečení sa teplom v rúre premení jeho voda na paru, ktorá môže spôsobiť väčšiu tvorbu lepku, čo má za následok chrumkavejšie sušienky, ak sa pečú dostatočne dlhý čas. Maslo má tiež nižší bod topenia a sušienky sa tak rýchlejšie roztečú a vyrovnajú povrch. Má tiež výraznú krémovú chuť, vďaka čomu sušienky tak veľmi milujeme.

Rastlinný tuk je veľmi tuhý

Jeho konzistencia je výsledkom výrobného procesu. Používa sa tradične sójový, palmový alebo bavlníkový olej, ktorý sa čiastočnou hydrogenáciou premieňa na pevnú látku a táto metóda vedie k vzniku trans-tukov. Sú dostupné aj tuky, ktoré podliehajú úplnej hydrogenácii, výsledkom ktorej sú nasýtené tuky namiesto trans-tukov.

Tuk, ktorý je označený ako 100 % - ný, predstavuje tuk, v ktorom nie je žiadna voda a pri pečení s ním nevzniká žiadna para. Nezvyšuje sa produkcia lepku, cesto nie je chrumkavejšie, ale naopak jemnejšie a mäkšie. Má vyšší bod topenia, takže múka i vajcia v ceste majú viac času na stuhnutie. Výsledkom použitia rastlinného tuku sú vyššie a nie ploché sušienky. Nemá však žiadnu výraznú chuť.

Ktorý tuk je vhodnejšie použiť?

  1. Ak chceme plochejšie a chrumkavejšie sušienky, použijeme maslo. Zároveň budú chuťovo výraznejšie a lahodnejšie.
  2. Ak chceme vyššie a mäkšie sušienky, použijeme rastlinný tuk. Chuť však nebude výrazná.

Maslo by sa nemalo nahrádzať v receptoch, kde je kľúčovou surovinou a je hlavným nositeľom chute. V iných receptoch je dobré mať na pamäti, že maslo obsahuje viac tuku a vodu, a preto ho bude potrebné použiť viac, v prípade, že ho nahrádzame za rastlinný tuk. Ak skombinujeme maslo a tuk, získame to najlepšie z oboch – zároveň získame maslovú chuť, ale aj jemnosť a mäkkosť cesta.

Recepty na chutné sušienky a koláčiky

Kto by dokázal odolať malých, sladkým dobrotám, ktoré nielen chutia, ale aj skvele vyzerajú. Napríklad citrónovo-makové sušienky sú klasika, ktorá je overená, ale stále má čím prekvapiť. Stačí ich ozdobiť bielou čokoládou a posypať drvenými mrazenými malinami a hneď získajú nový dizajn a podčiarkne sa tým ich chuť.

V ovocnej tému budeme ešte trochu pokračovať, čučoriedkové koláčiky majú náplň z čučoriedok, smotany a bielej čokolády, ale ich cesto je krehké a chrumkavé práve vďaka maslu. Vyskúšajte, bude o ne veľký záujem. Chuť masla si naplno užijete aj v makovom koláči s mrveničkou. Maslo je použité do cesta, ako aj do mrveničky a práve vďaka nemu je tento dezert taký lahodný a chrumkavý. Vyberte si z týchto receptov, ktorý chcete, určite budete spokojní s ich chuťou.

  • Recepty
  • Ingrediencie
  • Články

© Copyright 2024 - Varíme spolu

Recepty, fotografie jedál, videá a ďalší obsah je chránený autorskými právami.