Výhodou zamrazenej polievky nielen len chuť, ktorú si zachová, ale aj to, že neskončí v odpade 📷 Ilustračné foto: Pexels/Kaboompics.com
Ako správne zamraziť polievku, aby ste si ju mohli vychutnať kedykoľvek? Poradíme vám!
Väčšina polievok nemá zložité recepty a ich príprava ani nie je časovo náročná. Keď sa už pustíte do varenia, istotne jej uvaríte plný hrniec alebo inak povedané, aspoň niekoľko porcií. Pri väčšej rodine je to žiadúce a pravdepodobne sa všetko aj za deň či dva skonzumuje. Ale, čo urobiť, ak vám ostalo viac porcií a vy ich nechcete vyhodiť do odpadu? Jednoducho polievku zamrazte! Chcete vedieť, ako na to? Prečítajte si tipy a rady v tomto článku.
Keď chcete zamraziť polievku, mali by ste vedieť
Musíte vedieť niekoľko dôležitých informácií. Ako dlho môže byť zamrazená, ktorá polievka sa hodí na mrazenie a ktorá nie alebo aj to, ktoré nádoby sú vhodné na mrazenie.
- Na zmrazenie sa hodia všetky druhy polievok. Vývarové, krémové, plné kúskov zeleniny a strukovín sa zmrazia o niečo lepšie, ako polievky, v ktorých sa varilo mlieko, smotana, syr alebo cestoviny.
- Mraziť by sa mali bez rôznych dekorácií, ktoré si zvyknete dať na hotovú a naservírovanú polievku do taniera. Tie si pridajte až vtedy, keď bude vaša polievka rozmrazená, zohriata a pripravená na podávanie. Krutóny, nastrúhaný syr a čerstvé bylinky by mrazení stratili svoju textúru.
- Čo sa týka ideálnej nádoby na mrazenie polievky, to záleží od miesta vo vašej mrazničke, od toho, kedy ju budete chcieť jesť alebo jednoducho od toho, čo máte po ruke. Ak chcete mraziť jednotlivé porcie polievky, ideálnou voľbou sú vzduchotesné mraziace vrecká.
- Snažte sa polievku naliať do vrecka tak, aby ste z vrchnej časti vytlačili čo najviac vzduchu a pevne vrecko uzavrite. Vrecko by sa malo mraziť na plocho a samozrejme bezpečne, aby sa neroztrhlo a nevylialo do mrazničky. Pomôcť si môžete tak, že vrecká s polievkou položíte na plech alebo tácku, necháte ich zmraziť a potom ich uložíte na určené miesto. Vrecká by mali byť hrubšie a pevnejšie.
- Väčšie množstvo polievky sa dá zamraziť v sklenených, plastových a kovových nádobách. Nájdete ich v rôznych tvaroch a veľkostiach, ďalšou možnosťou sú opakovateľne použiteľné mraziace nádoby, ktoré vytvárajú ľadové kocky špeciálne určené na polievku a sú väčšie ako tie na ľad do nápojov.
Aký je najlepší spôsob mrazenia a rozmrazenia polievky?
Prvou zásadou je kompletné uvarenie a vychladenie polievky. Vloženie teplej alebo horúcej polievky do mrazničky je škodlivé pre mrazničku, ale aj pre zmrazené jedlá v nej. Ak chcete urýchliť proces chladenia polievky, vložte hrniec s polievkou do vody s kockami ľadu a často miešajte. Prípadne polievku rozdeľte na menšie porcie, napríklad aj v nádobách, v ktorých ju chcete mraziť. Najjednoduchšie to pôjde naberačkou na polievku.
Pamätajte, že tekutina sa pri mrazení rozťahuje a preto ponechajte vo vrecku či nádobe trochu miesta naviac. Ak používate sklenenú alebo plastovú nádobu, môžete na polievku položiť plastovú fóliu ako ochrannú vrstvu. Nádobu si nezabudnite označiť, názvom polievky aj dátum mrazenia, prípadne pridajte počet porcií, aby ste vedeli, s akým množstvom môžete počítať. Väčšina polievok vydrží čerstvá minimálne tri mesiace.
Rozmrazenie je nasledujúcim krokom a tak ako pri iných potravinách, najlepšie to urobíte v chladničke. Polievka vo vreckách sa rozmrazí rýchlejšie a pre istotu ich dajte do misky, ak by náhodou mali dierky. Polievku v iných nádobách je možné rozmraziť v mikrovlnnej rúre, ak je na to nádoba vhodná, ale ju ponorte do teplej vody.
Polievky so syrom, mlieko, a smotanou môžu byť po zmrazení a rozmrazení zrnité a s oddelenými zložkami. Môžete to vyriešiť aj tak, že uvaríte polievku po krok, kedy sa pridáva smotana alebo mlieko, čo je väčšinou pred koncom varenia, takú ju zamrazíte a po rozmrazení jednoducho dovaríte. Rovnako postupujte aj v prípade cestovín alebo ryže v polievke, do varenia ich pridajte až po rozmrazení a pred servírovaním.
Navarte si do polievky aj do zásoby
S týmito jednoduchými tipmi sa vám mrazenie a rozmrazenie polievky istotne podarí, Ostáva už iba vybrať druh polievky, na ktorom si nové vedomosti vyskúšate v praxi. Ak si budete chcieť vyskúšať, ako to funguje na krémovej polievke, odporúčame krémovú batatovú polievku. Nechajte sa zlákať jej krásnou farbou, ale aj plnou chuťou. Niekoľko druhov syra a smotana sa používajú pri varení pivovej krémovej polievky so slaninou. Bolo by fajn mať ju v zásobe, keď vás prepadne náhly hlad a nechce sa vám dlho variť. Trochu iný typ polievky je kapustová polievka s klobásou, ktorá má zaujímavú chuť najmä vďaka klobáse. Ak máte možnosť, použite chorizo, ale nič nepokazíte ani obyčajnou paprikovou klobásou.