Brusnice sú skvelé na varenie a pečenie 📷 Ilustračné foto: Unsplash/Jeannette de Beauvoir
Brusnice nie sú len symbolom Dňa vďakyvzdania: Ich pravidelná konzumácia prospieva zdraviu
Vždy, na štvrtý novembrový štvrtok v roku pripadá Deň vďakyvzdania. Oslavuje sa najmä v Spojených štátoch, ale priťahuje pozornosť takmer celého sveta. Asi všetci si tento sviatok spájame s konzumáciou moriaka a brusnicovej omáčky. A hoci brusnice pochádzajú zo Severnej Ameriky, aj v našich geografických šírkach sú celkom populárne, obzvlášť počas zimnej sezóny. Existuje celý rad zdravotných výhod, pre ktoré sa konzumácia brusníc oplatí, a to nielen počas zimy.
Brusnice prospievajú celému organizmu
Vedeli ste, že brusnice obyčajné obsahujú jednu z najvyšších koncentrácií antioxidantov spomedzi ovocia? O antioxidantoch vieme, že dokážu chrániť naše bunky a bojovať proti voľným radikálom, ktoré ich poškodzujú. To má priaznivé účinky na pokožku, ale aj ako prevencia pred chronickými ochoreniami. Brusnice dokážu zmierniť zápal v tele, podporiť imunitu a pomáhajú zachovať zdravie močových ciest. Nejeden z nás sa už musel spoľahnúť na ich silu pri zápale a infekcii močových ciest. Plody tohto ovocia obsahujú špecifické zlúčeniny, ktoré zabraňujú baktériám prichytiť sa na vnútorný povrch močového traktu alebo mechúra.
Brusnice obsahujú málo kalórií a cukru, sú takmer bez tuku a sodíka. Sú nabité vlákninou, vitamínom C a mangánom, ale aj celým radom dôležitých mikroživín a fytonutrientov. Antokyány, kvercetín, kyselina benzoová a epikatechín majú obrovskú silu chrániť naše bunky, znižovať hladinu cholesterolu, redukovať prejavy alergií, zlepšovať kondíciu kĺbov, chrániť močové cesty a majú terapeutické účinky proti rakovine či Alzheimerovej chorobe.
Výskumy dokázali, že brusnice obsahujú látky bojujúce proti rastu rakovinových buniek prsníka, hrubého čreva, pľúc a prostaty. Jedným z výsledkov bolo aj spomalenie progresie nádoru a schopnosť blokovať rast rakovinových buniek. Zaujímavé je, že brusnice pomáhajú optimalizovať rovnováhu baktérií v tráviacom trakte a pôsobia podobne ako probiotiká nachádzajúce sa v nápoji kombucha, v kefíre alebo v jogurte.
Použitie brusníc v kuchyni
Najvhodnejšie sú čerstvé brusnice, ktoré dozrievajú v septembri a októbri. Dajú sa však variť, piecť, konzervovať, mraziť či sušiť, aby ste si ich mohli vychutnávať aj mimo hlavnej sezóny. Svieže a pevné plody majú sýtu červenú farbu, ktorá predznamenáva vysokú koncentráciu užitočných antioxidantov.
Ak si chcete vychutnať brusnice skutočne naplno, vyskúšajte kačacie prsia s brusnicovou omáčkou. V ich omáčke sa skrýva viacero zaujímavých ingrediencií a spoločne vytvárajú doslova harmonickú symfóniu, ktorú si doprajete iba výnimočne. Budete nadšení, ako to ladí červenému vínu, brusniciam a levanduľovým kvetom. Mimo sezóny, môžete použiť aj sušené kvety.
Milovníci mäsitých receptov istotne neodolajú a radi si pripravia domácu husaciu paštétu s brusnicovým želé. Hoci je to domáci produkt, vo výsledku chutí a vyzerá ako lahôdka z luxusnej reštaurácie. Jemná konzistencia sa pohodlne natiera na pečivo a extra vrstva želé dodáva paštéte novú dimenziu chutí.
Rovnako neodolateľne pôsobí aj syrový koláč so slaninou. K jeho príprave budete potrebovať brusnicový džem, ktorý svojou trpkosťou podčiarkne chuť syra a skvele doplní slaninu a rozmarín. Ak nie ste fanúšikom sladkých dezertov, syrový koláč bude skvelou náhradou.