Kurkuma sa využíva celé stáročia v ajurvédskej medicíne 📷 Ilustračné foto: Unsplash/ashkanis
Korenistá hviezda chladných a sychravých dní. Kurkuma v jedle zatočí s mnohými problémami
Kurkuma pravá, indický šafran či žltý koreň, to všetko sú názvy pre koreninu používanú najmä v ázijských krajinách, ktorá sa však vynikajúco udomácnila aj v našich končinách. Najrozšírenejšie použitie vedie práve do oblasti gastronómie a zdravotníctva, ale používa sa aj pri farbení textílií, či dokonca ako talizman pri náboženských rituáloch. Nás budú zaujímať predovšetkým zdravotné benefity a aj to, ako ju môžeme využiť doma v kuchyni.
Využitie kurkumy a jej výhody
Kurkuma (lat. Curcuma longa) je tropická rastlina, ktorá je botanicky príbuzná s ďumbierom (zázvorom). Teplomilná rastlina vyžaduje dostatok svetla a tepla, dá sa však pestovať aj v kvetináči v našich podmienkach. Za najdôležitejšiu časť jej rastliny považujeme podzemok alebo koreň, ktorý sa zberá vtedy, keď začínajú vädnúť nadzemné časti rastliny.
Dá sa používať aj v čerstvom stave, no oveľa častejšie sa využíva jeho sušená, mletá verzia. Mletá je však takmer nerozpustná vo vode, a preto je dobré ju premiešať aj s troškou tuku. Toto korenie je tradičnou súčasťou indických jedál a korenených kari omáčok. Môžeme tiež o ňom povedať, že je to jedno z najsilnejších korení na svete. Na účinky kurkumy sa pozreli vedci už hádam z celého sveta a existujú stovky štúdií o jej zdravotných účinkoch na náš organizmus. Za jej liečivú zložku sa považuje kurkumín, teda žltooranžové farbivo, antioxidant a polyfenol, ktorý je najcennejšou bioaktívnou látkou podzemku.
Tisíce rokov stará história kurkumy
Kurkuma má dlhú históriu, používala sa v ajurvédskej medicíne a v tradičnej čínskej medicíne. Viac ako 5 tisíc rokov slúžila zdraviu ľudí a pomáhala s bolesťou, opuchmi, trávením, hladinou cholesterolu, krvného cukru a mnohými inými problémami. Toto všetko a oveľa viac dokáže urobiť aj pre zdravie mozgu, srdca, kĺbov, pokožky a iných orgánov. Je antibakteriálna, protizápalová a dokonca boli objavené aj niektoré proti rakovinotvorné účinky.
Priaznivé účinky na zdravie
Jednou z najväčších predností kurkumy je schopnosť kontrolovať zápal. Kurkumín totiž patrí medzi najsilnejšie protizápalové aktívne zložky, ktoré vôbec existujú na svete. Dokonca nejde len o zápal, ktorý potrápi napríklad kĺby, ale tiež chronický zápal súvisiaci s progresiou neurologického ochorenia, napríklad Alzheimerovej choroby. Pretože protizápalové účinky dokážu tiež znižovať súvisiacu bolesť, na pacientoch s reumatoidnou artritídou boli vykonané testy, aby sa porovnali účinky kurkumínu a lieku s obsahom diklofenaku sodnej soli.
- Pacienti boli rozdelení do skupín, kedy jedni užívali iba kurkumín, druhí iba diklofenak a tretí kombináciu oboch.
- Skupina s kurkumínom mala najvyššie percento zlepšenia skóre aktivity ochorenia zo všetkých.
- Čo je najdôležitejšie, zistilo sa tiež, že liečba kurkumínom je bezpečná a nesúvisí so žiadnymi vedľajšími účinkami.
Kurkuma je účinným antioxidantom, ktorý chráni organizmus pred škodlivými voľnými radikálmi. Celkovo posilňuje fungovanie imunitného systému, likviduje baktérie a vírusy, ale aj huby, plesne a kvasinky v organizme. Podporuje interakcie imunitných buniek a upravuje imunitnú odpoveď viacerých imunoglobulínov, ktoré majú značný význam pri ochrane pred choroboplodnými zárodkami. Pokusné štúdie dokázali schopnosť kurkumínu potláčať vírus chrípky A (H1N1) až s účinnosťou viac ako 90 %.
Pestré varenie s kurkumou
1. Tradičný ajurvédsky nápoj Golden milk
Recepty, ktoré vás inšpirujú na častejšie používanie kurkumy pri príprave jedla jednoducho musíme začať so zlatým mliekom. Tento tradičný ajurvédsky nápoj má názov odvodený práve od farby, ktorú mu dodáva kurkuma. Je to jednoduchý nápoj, ktorý priaznivo pôsobí na spánok, na imunitu, na zahriatie organizmu, ale aj na celkové upokojenie. Zaujímavá, korenená chuť a príjemná hustota vás potešia na jazyku okamžite.
2. Lahodná a zdravá nátierka
Zdravú nátierku vyčarujete tiež s použitím dostupných a chutných surovín. Mrkvový humus za svoju lahodnú chuť vďačí aj kurkume či rímskej rasci. Pre ešte lepšie účinky kurkumínu, jeho vstrebateľnosti a využiteľnosti sa pri varení akejkoľvek pochúťky, odporúča pridať aj štipku mletého čierneho korenia. Takto bude kurkuma oveľa účinnejšia.
3. Chutná krémová polievka
Ako sa vraví, polievka je základ. Zdravá a chutná je ešte cennejšia, pretože krémová cícerová polievka je plná dôležitých a aktívnych látok, ktoré majú význam pre naše zdravie. Naviac, je veľmi chutná, hustá a perfektne sýta. Keďže je základ tvorí cícer, je tiež plná bielkovín a železa a dokonca ich obsahuje vo väčšom množstve, ako iné druhy strukovín.
4. Kurkumová omáčka v hlavnej úlohe
Svoje kurkumové menu môžete zakončiť karfiolom s kurkumovou omáčkou. Zdravé, chutné a pestré jedlo si oprávnene zaslúži vašu pozornosť. Je to presne ten príklad, pri ktorom si môžete s pokojným svedomím povedať, že jedlo lieči. Doprajte si preto aj vy porciu hrejivého a koreneného kari, ktoré vám dodá energiu a poteší žalúdok.