Vyvážené zloženie stravy je pevným základom zdravia 📷 Ilustračné foto: Unsplash/Travis Yewell
Objavil sa nový elixír mladosti? Táto látka dokáže znížiť biologický vek a prijíma sa stravou
Sú nevyhnutné pre naše zdravie, telo si ich však nevytvára samo. Potrebujeme ich prijímať v potrave, pretože vplývajú na cievy, srdce, hladinu cholesterolu, činnosť mozgu i sietnicu oka. Hovoríme o omega-3 mastných kyselinách, ktorým môžeme podľa najnovších zistení pripísať ďalšiu mimoriadne priaznivú vlastnosť. Dokážu spomaliť proces biologického starnutia.
Elixír mladosti v omega-3 mastných kyselinách
Nové zistenia odhalil výskum, ktorého závery boli publikované na Nature.com a bol uskutočnený vo Švajčiarsku. Štúdie sa zúčastnilo takmer 800 zdravých dospelých vo veku 70 rokov a viac a v priebehu troch rokov boli rozdelení do ôsmich skupín. Každej sa podával 1 gram omega-3 mastných kyselín denne alebo 2 000 medzinárodných jednotiek vitamínu D alebo cvičili 30 minút 3 dni v týždni alebo robili kombináciu týchto vecí.
Na meranie výsledkov boli použité epigenetické hodiny, teda nástroj, ktorý hodnotí vzorce metylácie DNA na meranie biologického starnutia. Výsledky ukázali, že účastníci, ktorí užívali omega-3 mastné kyseliny denne, mali približne o 3 mesiace nižší vek ako tí, ktorí ho neužívali. Keď bolo denné užívanie doplnené o vitamín D a pravidelné cvičenie, efekt bol ešte výraznejší a biologické starnutie bolo menšie až o 4 mesiace.
Medzi ďalšie prínosy štúdie, keď účastníci dostávali kombinované intervencie, bolo zmenšenie počtu pádov, infekcií, krehkosť kostí a invazívnych typov rakovín. Hoci sa účinky môžu javiť ako nevýrazné (omladenie o 3 až 4 mesiace za 3 roky), pri pretrvávajúcom trende by mohli byť tieto účinky relevantné pre zdravie populácie.
Ako prijímať viac omega-3 mastných kyselín stravou
Nedostatočný príjem sa môže prejaviť viacerými spôsobmi. Zvýšená únava, zhoršená pamäť, suchá pokožka, lámanie nechtov a vlasov, ale i problém so zápchou a zmenami nálad či depresiou. Najlepším zdrojom z potravy sú:
- mastné ryby – makrela, sardinky, losos a pstruh sú bohaté na EPA a DHA kyseliny, čo sú primárne formy omega-3 mastných kyselín
- rastlinné zdroje – ľanové semienka, chia semienka, vlašské orechy alebo konopné semienka poskytujú organizmu kyselinu alfa-linolénovú (ALA), čo je prekurzor EPA a DHA
- olej z rias – doplnky s týmto olejom ponúkajú rastlinný zdroj DHA a EPA
- výživové doplnky – kapsule s rybím olejom sú jednoduchým spôsobom ako zabezpečiť dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín
Pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava, dostatok spánku a zvládanie stresových situácií v spojení s udržiavaním pozitívnych sociálnych väzieb je ideálnym spôsobom ako spojiť zdravie s dlhovekosťou.
Vyskúšajte tieto recepty s omega-3 mastnými kyselinami
Keď chutné a zdravé jedlo, tak si pripravte lososa s gnocchi a bazalkovo-špenátovým pestom. Jednoduchý recept, ľahké jedlo, ktoré nezaťaží trávenie a množstvo výživných látok sú jeho hlavnými bonusmi. Pre milovníkov rýb máme ešte jeden tip. Pstruh so zeleninou v papilote je vlastne ryba pripravená v papieri na pečenie. Pstruh pečený v rúre s rôznymi druhmi zeleniny je nielen farebným, ale najmä zdravým jedlom pripraveným bez zbytočného oleja. No a, ak máte radi dezerty, snažte sa vyhnúť veľkému množstvu cukru a zamerajte sa na zdravšie možnosti. Napríklad chia puding s ovocnou náplňou pripravíte naozaj veľmi jednoducho a po stuhnutí získate lahodnú dobrotu nabitú omega-3 mastnými kyselinami.