Hody sú štedrou príležitosťou, počas ktorých sa na jedle nešetrí 📷 Ilustračné foto: Pexels/cottonbro studio
Poznáte svätomartinské hody? Tradícia plná jedla a zvykov, by nemala patriť iba do minulosti
Poznáte lepšiu príležitosť dobre a do sýta sa najesť, ako sú hody? Každá obec a mesto ich oslavuje v inom čase, ktorý má súvis s jej históriu a pamiatkami. Aj sviatok svätého Martina je príležitosťou oslavovať a hodovať. Oslavujú ho najmä naši českí susedia a v tomto čase pripravujú špeciálne jedlá, ktoré majú priam historickú hodnotu. Prečo si pripomínať sviatok na svätého Martina, aký mal význam v minulosti a čo znamená dnes? Pustite sa do čítania, je to veľmi zaujímavé.
Svätomartinské hodovanie bolo prelomom v hospodárskom roku
Aktuálne, takmer v polovici novembra, sa už značne ochladilo a pred rokmi bývala zmena počasia v tomto období ešte citeľnejšia. Z polí už bola pozbieraná aj posledná úroda, robili sa zásoby na zimu, končila sa pastva, konali sa dobytčie trhy a uzatvárali sa zmluvy, takisto pomocníci na hospodárstvach dostávali mzdu za uplynulý rok a končila sa im služba, ktorú vykonali za hospodársky rok. Tradične v tomto období dokvasovalo mladé svätomartinské víno z jesenného zberu.
Toto bolo obdobie, ktoré pripomínalo všetko prežité počas jarno-letnej sezóny prác na poli a gazdovstvách, zároveň znamenalo prechod do pokojnejšieho režimu a do času na hodovanie. 11. november si dnes spájame s pranostikou, kedy očakávame príchod svätého Martina na bielom koni. Tá sa žiaľ, už vyplní len ojedinele, ale kedysi patrilo k tradícii, že sa v tento deň schádzala rodina pri stole, hodovala, jedla pečenú hus a ochutnávali viaceré dobroty.
Prečo vlastne svätomartinská hus? Nejde len o obdobie v roku a sviatok svätého Martina, spájajú sa s tým aj minimálne dve legendy.
- Prvá hovorí, že keď svätý Martin kázal, rušilo ho gáganie husí v okolí a za trest skončili všetky husi na pekáči.
- Tá druhá zasa hovorí o tom, že sa Martin schovával medzi husami v stodole pred voľbou za biskupa. Práve husi ho prezradili gáganím.
Svätý Martin sa chcel stať mníchom, ale na prianie svojho otca sa stal rímskym vojakom. Svojej viery sa však nikdy nevzdal a nakoniec sa stal biskupom. Poznáme ho najmä ako ochranu vojakov, chudobných a vinohradníkov.
Tradičné jedlá, ktorými sa slávi sviatok svätého Martina
Pred niekoľkými rokmi to bol veľmi významný sviatok, ktorý sa oslavoval aj niekoľko dní. Nesmeli chýbať tradičné jedlá, ktoré sa podávali strategicky na jeseň, keď už bola všetky poľnohospodárska práca ukončená. Zásoby jedla v komorách boli najbohatšie, a preto sa na stoloch objavovala zmes tých najrôznejších dobrôt.
Svätomartinská hus nemôže chýbať
Hlavný chod tvorila do zlatista upečená svätomartinská hus s kapustou a rôznymi druhmi knedlí. My sme pripravili stehná s jablkovo-gaštanovou plnkou a verte, že keď nebudete šetriť na surovinách a doprajete si ich vo vyhovujúcej kvalite, budete na túto pochúťku ešte dlho spomínať. Jablkový mušt dodáva celému jedlu výraznú chuť, a to aj prílohe z kapusty.
Koláče ako oslava hojnosti
Svätomartinské orechové rožteky patrili k pečivu, ktorým dievčatá obdarovávali chlapcov alebo gazdiné obdarovávali pomocníkov na hospodárstve. Bohatá plnka, sladká chuť a dokonalá vôňa boli lákadlom pre všetkých. Na surovinách sa nešetrilo, pravé maslo im pridávalo lahodnú chuť. Ďalším sladkým pokušením boli svätomartinské lekvárové koláče s mandľami. Ich príprava nie je najrýchlejšia a ani najjednoduchšia, ale prípravy na hody trvali aj niekoľko týždňov a tieto koláče boli ich nemennou súčasťou. Takže si gazdiné vždy našli čas, aby mali dostatok týchto koláčov. Keďže sa v tomto období často konali aj zásnuby, svadby alebo veselé tanečné zábavy, o to, kto ich zje rozhodne nebola núdza.