žena varí a používa soľ

Množstvo denne skonzumovanej soli si často ani neuvedomujeme 📷 Ilustračné foto: Freepik/freepik

Viera Nemcová
|
14. marec 2025

Soľ má povesť kuchynského jedu: V primeranom množstve je však pre zdravie nevyhnutná

Soľ je nad zlato a táto pravda sa nepotvrdila iba v známej rozprávke. Napriek tomu, že je to látka nevyhnutná pre ľudský organizmus, získala si problematické postavenie pokiaľ ide o zdravý životný štýl. Soľ je zložená zo sodíka a chlóru, ktoré sú dôležité pre neurologické procesy, trávenie a stabilizáciu krvného tlaku. Telo ju potrebuje, ale v primeranom množstve. Aké druhy solí konzumujeme a ako to ovplyvňuje naše zdravie?

Výhody konzumácie soli sa prejavia po dodržaní pravidiel

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by dospelý človek mal denne skonzumovať približne 5 g soli, čo je asi jedna čajová lyžička. Väčšina soli, ktorú skonzumujeme pochádza zo spracovaných potravín a jej prísun si vlastne ani neuvedomujeme. Toto prírodné ochucovadlo zvýrazňuje chuť jedla už tisíce rokov a zároveň tak dlho sú známe aj pozitívne účinky na ľudský organizmus, ak je konzumované v primeranom množstve.

1. Je bohatá na stopové minerály

Vysokokvalitná morská soľ zvyčajne obsahuje viac ako 60 stopových minerálov a pri špecifických typoch, ako je himalájska morská soľ, sa uvádza až číslo 84. V každom prípade sú morské soli skvelým zdrojom mikroživín. Je stále ťažšie získať tieto živiny z potravín, kvôli nedostatku živín v pôde. Moria a oceány sú však relatívne stále bohaté na minerálne prvky, ktoré môžeme získať prostredníctvom morskej soli.

2. Zabraňuje dehydratácii

Okrem toho, vyrovnáva tekutiny v tele. Ak je v tele veľa sodíka, dochádza k zadržiavaniu vody a ak je ho málo, to zasa vedie k strate vody, čo môže spôsobiť príznaky ako dehydratácia a extrémny smäd.

3. Je plná elektrolytov

Nerafinovaná morská soľ vďaka procesu spracovania obsahuje veľké množstvo prirodzených minerálov. Obsahuje mnohé z hlavných elektrolytov, ako je horčík, sodík, vápnik a draslík, ktoré sú absolútne nevyhnutné pre dobré zdravie. Napríklad regulujú srdcový tep a umožňujú svalom pohybovať sa.

4. Podporuje činnosť mozgu, srdca a nervového systému

Sodík zohráva dôležitú úlohu pri regulácii rovnováhy tekutín v tele, ale je tiež potrebný na prenos elektrických signálov v tele. Príliš veľa alebo príliš málo sodíka spôsobuje poruchu funkcie buniek. Je dôležité zabezpečiť vyvážený príjem soli,

5. Pomáha tráveniu a podporuje vstrebávanie živín

Nedostatok soli môže viesť k zníženiu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. To môže vyviesť z rovnováhy tráviaci systém, a to môže prispieť k problémom ako je pálenie záhy, bolesť žalúdka, vracanie či zápcha. Zároveň dostatok žalúdočnej kyseliny pomáha telu absorbovať vitamíny a minerály, ako je železo, vápnik, zinok, folát a vitamín B12.

Kuchynská soľ verzus morská soľ

Všetky druhy soli pochádzajú z mora alebo slanej vody. Soli, ktoré nie sú morskou soľou sa často získavajú z podzemných ložísk soli, ktoré v určitom čase zanechala morská voda. Morská soľ je druh, ktorý vzniká buď solárnym odparovaním morskej vody pod holým nebom alebo rýchlejším procesom vákuového odparovania. Nerafinovaná morská soľ má nielen vyššiu hodnotu minerálov, ale má aj zaujímavejšiu chuť a farbu. Tiež môže byť aj rafinovaná, ale na konzumáciu je vhodnejšia nerafinovaná.

Stolová, kuchynská soľ a morská soľ sú dva najpoužívanejšie typy, ktoré s nachádzajú v obchodoch. Kuchynská soľ sa ťaží v podzemných ložiskách, je výrazne spracovaná, aby sa z nej odstránili minerály. Vyrába sa zahriatím nad 600 °C a počas tohto extrémneho procesu sa úplne zmení jej chemické zloženie, čím sa zničia mnohé zdraviu prospešné látky.

To, že je soľ nad zlato neplatilo iba v rozprávke. Už v 6. storočí obchodníci v Subsaharskej oblasti pravidelne vymieňali soľ za rovnaké množstvo zlata. Soľné obchodné cesty viedli po celom svete, pričom tá najobľúbenejšia viedla z Maroka na juh cez Saharu do Timbuktu. V roku 1295, keď sa Marco Polo vrátil zo svojich ciest, rozprával príbehy o pôsobivej hodnote soľných mincí s pečaťou veľkého Chána Mongolskej ríše. História ľudskej civilizácie je veľmi prepojená so soľou.

  • Recepty
  • Ingrediencie
  • Články

© Copyright 2025 - Varíme spolu

Recepty, fotografie jedál, videá a ďalší obsah je chránený autorskými právami.