žena si medom sladí horúci nápoj

Med patrí do našej kuchyne odnepamäti 📷 Ilustračné foto: Freepik/gpointstudio

Viera Nemcová
|
17. november 2024

Najlepšie medy na svete: Mnohé sú nám neznáme, ale svojimi účinkami patria k špičke

Alergici na túto delikátnu potravinu nám dúfame odpustia, ale kto by nemal rád sladký a tekutý med? Asi sa tiež zhodneme na tom, že med je mimoriadne zdravá pochúťka. Zároveň je to výživné sladidlo, koncentrovaný zdroj energie a pradávny prírodný a ľudový liek na mnohé zdravotné problémy. Na svete existujú stovky druhov medu a mnohé sú také, o ktorých ste možno ešte ani nikdy nepočuli. Chcete vedieť, ktorých 10 druhov medu zaraďujeme medzi najlepšie na svete?

Výhody konzumácie medu pre zdravie

Mnohé druhy medov sú remeselne vyrobené, takpovediac vlastnými rukami a nie je možné ich vyrábať priemyselne a masovo. Dôvodov, prečo to tak je je niekoľko, ale jeden z najvýraznejších je ten, že včely sú ohrozeným živočíšnym druhom a my ľudia ich vystavujeme nepriaznivých podmienkam, ktoré spôsobujú ich úhyn. Zlé ekologické podmienky im spôsobujú ochorenia, málo potravy a aj úhyn vplyvom používania škodlivých pesticídov. Med je vzácnym prírodným produktom, ktorého cenu si dnes zákazníci už uvedomujú naplno.

1. Zlatistá tekutina obsahuje významné množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele. Chránia tak bunky pred poškodzovaním a znižujú riziko vzniku chronických ochorení, medzi ktoré patria aj choroby srdca či rakovina.

2. Podporuje imunitný systém, pretože má antibakteriálne a antivírusové účinky, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám a škodlivým patogénom. Protizápalové účinky pomáhajú zmierniť zápalové procesy v tele a pri znižovaní aj chronického zápalu, ktorý je spájaný napríklad s artritídou.

3. Uľavuje pri bolesti hrdla a pri kašli. Hustá konzistencia obalí sliznicu hrdla a vytvára ochrannú vrstvu. Zmierňuje podráždenie a podporuje tvorbu slín, čím zabraňuje suchosti v hrdle. Antiseptické vlastnosti zasa napomáhajú pri bolesti hrdla.

4. Priaznivo pôsobí aj na trávenie a pomáha pri rôznych problémoch. Vďaka prebiotickým vlastnostiam podporuje rast prospešných baktérií v čreve, zlepšuje proces trávenia a celkový tráviaci systém. Med sa tiež používa na upokojenie žalúdočných ťažkostí a pri liečení vredov.

5. Je vynikajúci aj na pokožku či vlasy. Dokáže urýchliť proces hojenia, pomáha predchádzať infekciám na pokožke a uzamkýna vlhkosť, čím zostáva dlhšie hydratovaná. Výborne sa osvedčil aj pri problémoch so spánkom, pretože uvoľňuje melatonín v mozgu, teda hormón, ktorý je zodpovedný za reguláciu spánkového cyklu. Podáva sa v teplom mlieku či čaji pred spaním.

Najlepšie medy na svete

1. MANUKA

Pochádza z Nového Zélandu, z kvetov stromu Manuka, ktoré kvitnú iba niekoľko týždňov v roku. Vyniká tmavou farbou s jemne horkastou chuťou. Má antivírusové aj antibakteriálne vlastnosti a pretože má vysoké koncentrácie metylglyoxalu je to jeden z najzdravších medov na svete.

2. SIDR

Vzácny a luxusný med, ktorý sa vyrába v Jemene z nektáru stromu Sidr. Jedinečné klimatické podmienky vytvárajú dokonalé prostredie pre tieto stromy a dokážu tak produkovať skvelý med s lahodnou, sladkou chuťou.

3. SOURWOOD

Severoamerický med z Apalačských vrchov. Nekryštalizuje, pretože má nízky obsah sacharózy, má svetlo-jantárovú farbu a chuť je podobná chuti karamelu s perníkom.

4. AKÁCIA

Pochádza zo stromu Akácia, ktorých domovinou sú Spojené štáty, ale vyskytujú sa aj v Európe, pretože sem tieto stromy boli importované. Charakteristický je svetlou farbou a chuť je jemná s náznakom vanilky.

5. TUPELO

Pochádza zo stromu s rovnakým názvom. Rastie pri močiaroch v štátoch Florida a Georgia. Vďaka nízkemu obsahu sacharózy nekryštalizuje a má svetlú farbu s jemne zeleným odtieňom spôsobeným zeleným peľom stromu. Chuť je jemná a ovocná s náznakmi masla.

6. LIPA

Dobre známy aj v našich končinách. Pochádza zo žlto-bielych až krémových kvetov, aj preto je jeho farba svetlá a zlatistá. Má jemnú maslovú chuť s náznakmi limetky v pozadí.

7. ŠALVIA

A jej fialové kvety dokážu prilákať mnohé opeľovače. Šalviový med má veľmi svetlú farbu, takmer až transparentnú. Odoláva kryštalizácii a jeho chuť je podobná ovocnej žuvačke.

8. LEATHERWOOD

Tmavý med pochádzajúci z Tasmánie, z dažďových pralesov. Je typický exotickou kvetinovou chuťou s jemne korenistým nádychom. Má najvyšší obsah antioxidantov, jemnú textúru a spočiatku silnú vôňu.

9. POHÁNKA

Vytvára výrazne tmavý med s výraznou chuťou, hoci pochádza z bielych alebo ružových kvetov tejto rastliny. Má vysoký obsah antioxidantov, sladkú chuť s jemne horkastým záverom a nezameniteľnú, silnú arómu.

10. AVOKÁDO

Avokáda a nektár z jeho kvetov vytvárajú tmavý med plný antioxidantov. Chuťovo ide o sladký a maslový med s náznakmi chute melasy, ktorá pripomína chuť sušených sliviek. Je to chuťovo veľmi zaujímavý a netradičný med.

Varenie a pečenie s medom

Milovníci medu a medových pochúťok si určite radi obohatia svoju zbierku receptov o nové sladké, ale i slané pochúťky. Už pri príprave kuracích krídel so zeleninou vám udrie do nosa výrazná vôňa medu. Med budete potrebovať pri príprave marinády, ale dokonale bude ladiť najmä s chuťou opečenej zeleniny a sušenými brusnicami. Určite vyskúšajte, ak budete mať možnosť, použite rakytníkový džem. S ním bude chuť o štipku zaujímavejšia ako napríklad s marhuľovým.

Ďalší medový recept, ktorý by nemal ujsť vašej pozornosti je medová tekvica s brusnicami a syrom. Opäť je med použitý ako dochucovadlo na povrchu jedla, ale tekvici dodá skvelú chuť. Najmä, keď sa trošku viac opečie a jemne skaramelizuje. Alebo vyskúšajte niečo sladké, veď med sa na to perfektne hodí. Medové pruhované hrušky v kompóte vyzerajú absolútne dokonale. Majú nielen zaujímavý vzhľad, ale tiež sladkú chuť a výraznú vôňu. Okrem hrušiek, ovocnú zložku kompótu zastupujú aj slivky.

Aké by to boli medové recepty bez dezertu? Plnené jesenné jablká sú naplnené zmesou orechov a sušeného ovocia, všetko sa ešte premieša s ovsenými vločkami, škoricovým cukrom a medom a naplní sa do pripravených jabĺk. Zapečené a ešte teplé môžete podávať aj s kopčekom zmrzliny či hustejším bielym jogurtom.

  • Recepty
  • Ingrediencie
  • Články

© Copyright 2024 - Varíme spolu

Recepty, fotografie jedál, videá a ďalší obsah je chránený autorskými právami.