Zelenine s vysokým obsahom vitamínu C kraľuje červená paprika (Foto: Freepik/prostooleh)
Ktorá zelenina má najviac vitamínu C? Dá sa z nej pripraviť veľa zaujímavých receptov
S príchodom jesenných dní sa roztočí kolotoč farieb a chutí, ktorý je častokrát sprevádzaný menšími či väčšími prechladnutiami. Kľúčovým vitamínom imunity je vitamín C. Práve v tomto období ho preto musíme dopĺňať, aby sme ho mali v organizme dostatočné množstvo a dokázali bojovať s prípadnými ochoreniami dýchacích ciest. Vynikajúcim zdrojom tohto vitamínu je aj zelenina. Ktoré druhy ho obsahujú vo významnom množstve?
Táto zelenina je plná vitamínu C
Pokiaľ ide o vitamín C, prevláda názor, že citróny či pomaranče, ho obsahujú veľa. Existuje však veľa druhov zeleniny, ktorá má obsah vitamínu oveľa vyšší ako tieto dve ovocia. Vitamín C má dôležitý význam pre imunitu, ale podieľa sa tiež na budovaní spojivového tkaniva, chráni nás pred voľnými radikálmi, vďaka nemu si organizmus vytvára kolagén a to zohráva dôležitú úlohu aj pri hojení rán.
Zároveň metabolizuje kyselinu listovú, zlepšuje produkciu inzulínu, zabraňuje vzniku stresových hormónov, stimuluje činnosť štítnej žľazy a prispieva k zosilneniu kostí, zubov a chrupaviek. Jeho význam je pre naše zdravie naozaj veľký. Nedostatok sa prejavuje viacerými problémami – anémia, neplodnosť, hormonálna nerovnováha, tráviace problémy a iné zdravotné komplikácie. Predávkovanie je veľmi výnimočné, priebežne sa vylučuje z tela močom.
Vitamín C je citlivý na pôsobenie tepla. Je rozpustný vo vode a v potravinách sa stráca tepelnou úpravou, či už ide o varenie, pečenie, sušenie alebo ohrievanie v mikrovlnnej rúre. Ďalšia degradácia vitamínu C nastáva oxidáciou enzýmami alebo kovmi. Ideálna je preto konzumácia v tepelne neupravenom stave.
Vysoký obsah vitamínu C v zelenine
- Paprika 140 mg na 100 g – viac sa ho nachádza v plne dozretých a červených plodoch
- Chren 114 mg na 100 g – spolu s horčičnými olejmi má aj antimikrobiálne účinky
- Ružičkový kel 110 mg na 100 g – spolu s kyselinou listovou je dôležitý pre krvotvorbu
- Kel 110 mg na 100 g – ale tiež má aj vysoký obsah bielkovín, draslíka, horčíka a železa
- Brokolica 95 mg na 100 g – obsahuje tiež karotény, vitamín B, vápnik a fosfor
- Fenikel 93 mg na 100 g – jeho esenciálne oleje sú prospešné pri liečbe gastrologických problémov
- Karfiol 69 mg na 100 g – skvelý zdroj vitamínu B, kyseliny listovej a viacerých minerálov
- Kaleráb 62 mg na 100 g – významný je aj obsah draslíka, vápnika a horčíka
- Červená kapusta 57 mg na 100 g – vynikajúci zdroj vitamínu E a antioxidantov
Pridajte zeleninu do varenia
Odporúčaná denná dávka zeleniny a ovocia sa pohybuje medzi 400 až 600 g. Len malé percento populácie toto pravidlo dodržiava. Základ stravy by mala tvoriť zelenina v surovom stave, ale prospešná je aj tepelne upravená. Vyskúšajte tieto zeleninové jedlá, doprajú vám množstvo výživných látok.
Zeleninová polievka znesie takmer akýkoľvek mix zeleniny. Do rýchlej polievky s ovsenými vločkami sme použili mrkvu, brokolicu, karfiol a zemiaky, ale pokojne si do nej môžete pridať aj kaleráb alebo kel. Pridajte, to čo vám chutí a doplňte ju ovsenými vločkami. Tie ju zahustia a doplnia do nej viaceré živiny.
V svojom menu môžete pokračovať zapečenými gnocchi s nivou a brokolicou. Tie poslúžia ako nenáročný obed alebo večera a sú také jednoduché, že s ich prípravou nebudú mať problém ani kuchárski začiatočníci. Využijete brokolicu a červenú papriku, oba druhy zeleniny, ktoré majú vyšší obsah vitamínu C.
Ďalšie jedlo z jedného pekáča, ktoré vám doplní vitamín C je zapečený ružičkový kel. Poteší vás rýchlou prípravou a lahodnou chuťou so syrom. Milovníci kelu môžu vyskúšať, aj ako chutí kelové pesto a pripraviť si fazuľové guľôčky s mrkvovou kašou. Alebo si pripravte korenený karfiol s kurkumovou omáčkou a preneste sa chuťami do Orientu. Zaujímavý recept plný korenín a zeleniny vás presvedčí, že variť zdravo a chutne nie je len fráza.